Lütfen Bekleyiniz...

Alışkanlık Edinmek İçin Öneriler

Alışkanlık-Edinmek-Nurem-Wellbeing-Yaşam-Koçu.png

Alışkanlıklar...

Değiştirmek, alışkanlık edinmek, bazılarından kurtulmak. 

Hemen hemen hepimiz için zorlu süreçlerdir.  Başlamak, motivasyonu korumak, ufak bir engelde pes etmemek, devam etmek…

Sabahları koşmak istiyorum diyelim mesela. İlk sabah kalktım, çıktım dışarı ve koştum. 2. Sabah uykusuzdum, yarın koşarım dedim. Yarın oldu, yağmur yağdı ve koşamadım. Gibi gibi.

Sonuç: Alışkanlığı oluşturamadan vazgeçtim.

Gerçek bir değişim isteyenlerin, hayatlarına eklemek istedikleri yeni şeyleri alışkanlık haline getirmeleri gerekir, hayat akışlarının içine almaları gerekir.

Kilo vermek, sağlıklı yaşamak, stressiz bir hayat,kitap yazmak, piyano çalmak, başarılı bir öğrenci olmak, iyi bir sporcu olmak. Bu gibi kararlarınız, iyileştirmeleriniz var ise, yeni davranış şekillerini alışkanlık haline getirerek hayatlarınıza eklemelisiniz.

Kolay mı ? Hayır değil ama yöntem basit. Öncelikle bir tanesinden başlayın. Hayatınızı daha kaliteli bir hale sokmak için bir çok yeni karar almış olabilirsiniz, hepsini de yapabilirsiniz. Ama tek tek, adım adım giderseniz emin olun daha rahat edeceksiniz.

Tek bir alışkanlık dedik, peki bunu nasıl yapacağız. Bir konuda bir kaç önerim olacak.

Önce Emekleyin: Sadece 2 dakika meditasyon, sadece 15 mekik, sadece 1 km koşu, sadece 20 dk yürüyüş gibi. Küçük adımlarla başlamak, başlamaya karşı olan direnci kaldırır ki en zor kısmı budur. Spor için en zor kısım ayakkabıları giyip dışarı çıkmaktır. Sonra gerisi gelir. Hatta değişim direncini kırdıktan sonra, gününüzü spora göre planlarsınız. Sağlıklı beslenmek için bir anda şekeri kesmeyin, önce çaydan çıkarın mesela.

Rutine Bağlayın: Rutin sıkıcıdır dediğinizi duyar gibiyim. Bence rutin düşünmeden yaptığınız şeydir, daha doğrusu karar vermeden yaparsınız. Yüzünüzü yıkamaya karar verir misiniz? Hayır, uyanırsınız ve yüzünüzü yıkarsınız. Ertelemezsiniz ya da vazgeçmezsiniz. Yeni edinmek istediğiniz alışkanlığınızı da bu tarz bir rutininizden hemen sonra ya da önce yapın. Olana bağlayın. Hali hazırdaki bir alışkanlığınıza ekleyin. Mesela sağlıklı yaşam için güne 1 bardak limonlu su içerek başlama alışkanlığını edinmek istiyorsunuz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra o suyu için. Aynaya bir de hatırlatıcı not yapıştırdınız mı çok kolay olacak. Su içmeye karar vermenize gerek kalmayacak. Günlük hayatınızda zaten var olan bir alışkanlığınıza bu yeni alışkanlığınızı bağladınız. Arkadaşımla iş yerinde öğlen yürüyüşleri yapıyoruz. Bizim için rutin olan öğle yemeğine bu yürüyüşü bağladık ve hemen hemen hiç aksatmadık. Bugün yürüyüşe çıksak mı kararını hiç vermedik, acaba gitsek mi diye hiç düşünmedik. Öğlen yürüyüşleri akışın içine kendiliğinden girdi.

Gelişimi Ödüllendirin: Gelişiminizi fark edin, belki bir çizelge yapın ya da bir günlük tutun. Kendinize nasıl hissettiğinizi sorun. En zor edinilen alışkanlıklardan biri spor yapmaktır. Ama gelişimin en zevk verdiği de spordur. Sadece kendinize göre performans kıyaslaması yapın ve kendinizi kutlayın. Zorlandığınız noktalar var ise onları da fark edin, en çok size neyin zor geldiğini keşfedin. Minik dokunuşlar ile yeni alışkanlığınızı kendinizle uyumlu hale getirin.

Motivasyon için Destek alın: Zaman zaman hepimiz enerji düşüşleri yaşarız. Çevreden, hayatta olanlardan etkilenebiliriz ki bu gayet doğaldır. Konfor alanından çıkışlarda beyin sizi orada tutabilmek için bahaneler uydurmaya başlar, gitmenizi istemez, öğrendiğinde, kolay olanda, güvende zannettiğinde kalmak ister. Yeni bir deneyime, ufak zorlamalara karşı direnç gösterir. Vazgeçmemek için destek alabilirsiniz. Belki bir koşu kulübü, bir spor partneri, diyet arkadaşı, diyetisyen, antrenör, yaşam koçu gibi… Ne tarz bir motivasyon kaynağı sizin için çalışacaksa onu bulun ve hayatınıza dahil edin.

Yeni bir şeyleri bilinçli olarak yapmaya başlayarak eski alışkanlıklarımızı değiştirebilir, yeni alışkanlıklar edinebiliriz. Küçük adımlarla başlayın, seçimi ortadan kaldırın, sizi alıkoyan, zorlayan noktaları fark edin, başardıklarınızı ödüllendirin, motivasyon kaynağı bulun. Ve her ne yapıyor ya da yapmak istiyorsanız gülümseyerek yapın, severek yapın. Severek yapın ki hayatınız değişsin.

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.