Lütfen Bekleyiniz...

Başarıya Giden Yolda 5 İnanç

262.jpg

İçinde yaşadığımız dünyayı bilinçli ya da bilinçsiz olarak biz seçtik. Mutluluğu seçersek mutlu, mutsuzluğu seçersek mutsuz oluruz. Seçimlerimizi de en temelde inançlarımıza göre yapıyoruz. Çoğu zaman seçimlerimizi bilinçsiz bir şekilde yaptığımız için hayatımızda kontrolümüz olmadığını düşünebiliriz ama özellikle farkında seçimli yaparak, bilinçli bir şekilde daha iyi, daha mutlu bir bize ulaşabiliriz. Başarıya giden yola adım atabiliriz.

İnançlar ise mükemmelliğin temelidir. İnançlarımız kendimize özgü ve algılamaya yönelik tutarlı, organize yaklaşımlardır. İnançlar hayatımızı nasıl algıladığımızı ve dolayısıyla  hayatımızı nasıl geçireceğimizi belirleyen temel seçimlerdir. İnançlar hayata bakış açımızdır. Onlar, beynimizi dışa açıp kapamamıza benzerler. Bu nedenle başarıya gidişte ilk basamak, bizi istediğimiz sonuçlara götürecek inançları bulmaktır.

Başarıya giden yol; istediğimiz sonuçları bilmek, harekete geçmek ve başarılı oluncaya kadar değişmede gereken esnekliği göstermektir. Aynı şey inançlar için de geçerlidir. Sizi istediğiniz sonuçlara götürecek ya da bu sonuçları destekleyecek inançları bilmeniz gerekir. İnançlarınız bakış açınızı, duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkiler. Hatta belirler. Davranışlarınızın temelini bulmak istiyorsanız inançlarınızı gözden geçirin. Neden böyle düşünüyorum diye merak ediyorsanız, inancınızı kontrol edin. Şimdi size başarıya giden yolda 5 inançtan bahsedeceğim, daha evvel başkalarının işine yaradılar. Tutkuyla yollarına devam edebildiler çünkü inançları onları ayakta tuttu. İnançları düşüncelerini yönlendirdi, düşünceleri duygularını, duyguları ise davranışlarını.

Başarıya giden yoldaki 5 inanç: 

  1. Her şey bir neden ve amaç için vardır.
  2. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece sonuçlar vardır.
  3. Sorumluluk almadan gerçek başarı gerçekleşmez.
  4. En büyük kaynağınız insanlardır.
  5. Çalışmak keyiflidir.

Ben sonu çıkmaz olan bir iş olduğuna inanmıyorum. Sadece olasılıklara inanmayan, sorumluluktan kaçan, başarısızlıktan korkan insanlar vardır. Yukarıda yazanların %100 gerçek olduğuna inansanız nasıl davranırsınız? Yapmak istediklerinizi yapabilecek gücü, cesareti bulabilir misiniz?

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Fikirlerinizi bana yazarsanız sevinirim: info@nuremwellbeing.com

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.