Lütfen Bekleyiniz...

Hayatı Sakinleştirmek için 5 Öneri

Hayatı Sakinleştirmek için 5 Öneri

stresyönetimi-1024x683.jpg

Hayat nasıl geçiyor?

Stresten,kalabalıktan,koşuşturmadan, kaostan uzak mı? Yoksa sürekli bir koşturmanın içerisinde, stresli, bir yerlere yetişmeye çalışarak, neyi neden yaptığımızı bilmeden mi?

Çoğumuzun hayali sade, basit, stressiz, sakin bir yaşamken kendimizi hızlı, koşturmalı,stresli,dağınık bir yaşamın içinde buluyoruz.

Sakin akan bir ırmakta değiliz, çılgın bir ırmakta kayalara çarpa çarpa sürükleniyoruz.

Kayaları temizleyip, akışı biraz yavaşlatsak mı? Hatta suyu berraklaştırsak mı?

Haydi sosyal medyaya artık bakmayalım, evdeki gereksiz eşyaları atalım, görüşmek istemediğimiz insanlarla görüşmeyelim,meditasyon yapalım,ailemizle kaliteli vakit geçirelim… Hatta daha bir çok şey.

Sizce bunların hepsini yapmaya çalışmak,uygulamak ne kadar kolay?  Ne kadar sürekli?

Bence çok zor. Hatta her şeyi aynı anda yapmaya çalışıp, bir anda o deli gibi akan ırmağı yavaşlatmaya çalışınca süreçten kopmak ve rutin, stres yüklü ve kaotik olan alıştığımız düzene geri dönmek çok daha olası. Ne kadar günleri ne yaptığımızı bilmeden, dün ne yediğimizi hatırlamadan geçirsek de bildiğimiz, yaşadığımız düzen…

Bu sebeple hayatı sakinleştirme sürecini basitleştirmek gerek. Bir anda tüm hayatımızı sakinleştirmek yerine tek tek,adım adım ilerlemek gerek…

Gerçekten bize iyi gelen bir akışa geçmeliyiz. İçinde olduğumuz suyun farkında olarak, sürüklenmeden, uyumlu akıp gitmeliyiz.

Hangi taşları kaldırmak istediğimize karar vermeye, bulanık suyu berraklaştırmaya ve hızı yavaşlatmaya yardımcı olacak bir kaç önerim var. 

Aşağıdakilerden biriyle hemen bugün başlayabilirsiniz.İşe yararsa yarın da devam edersiniz. Size iyi hissettirmezse başkasını seçip onu deneyebilirsiniz. Herhangi birini yapın,inanarak yapın, gülümseyerek yapın. Hayatı sakinleştirmek için hemen başlayın.

nurem yaşam koçu hayatı sakinleştirmek için

  • Tek Bir Şey : Bir sonraki yapacağınız şeyi seçin ve sadece onu yapın. Telefonunuzu uzaklaştırın, ne yapıyorsanız sadece onu yapın. Bu yazıyı okuyorsanız, sadece yazıyı sonuna kadar okuyun,bölmeyin, aynı anda başka bir şey yapmayın. Sosyal medya hesaplarınızı kontrol edecekseniz, sadece onu kontrol edin. Yürüyüşe çıktığınızda, doğayı dinlemek ve izlemek dışında başka hiç bir şey yapmayın, müzik dinlemeyin mesela. Sadece tek bir şey. Basit ve kolay. Sadece kitap, sadece yemek, sadece oturmak… Bölünmeyin, ne yapıyorsanız sadece onu yapın.
  • Boşluk Bırakın: Bir şeyi yapmayı bitirdiğinizde hemen diğerine koşmayın, bir durun, ara verin,boşluk bırakın. Ne hissettiğinize bakın. Ne yaptınız? Şimdi yapacağınız hakkında nasıl hissediyorsunuz? Neredesiniz? Ne yapıyorsunuz ? Neden yapıyorsunuz? Durun ve fark edin. Yapacaklarınız,işleriniz, görevleriniz arasında koşturmayın, 1-2 dakika bile sürmeyecek bu duraklamalar size bir şey kaybettirmez.
  • Gerçekten Vakit Geçirin: Gerçekten vakit geçireceğiniz birini seçin. Telefonunuzu bir kenara bırakın. Aklınızdaki işleri, geçmişi, geleceği bir kenara bırakın. Sadece o kişi ile o anda olun. Onu gerçekten dinleyin. Dinlerken “Acaba kaç like aldım” ya da “Acaba mail geldi mi?” demeyin, kalbinizle, aklınızla o anda, o kişiyle olun. Aslında ne kadar basit! Arkadaşınızla, eşinizle, çocuğunuzla vakit geçirmek. Kalpten, sıcak, içten… Sadece onunla vakit geçirmek, paylaşımda bulunmak, sohbet etmek…
  • Eskilerden Kurtulun: Eskilerden, kullanmadığınız eşyalardan kurtulun. Ofisteki masanız, mutfağınız, yatak odanız, ayakkabı dolabınız… Herhangi bir yeri seçin ve orayı ferahlatın. Kalabalığı sadeleştirin.
  • Bir Sözünüzü Es Geçin: Hayatlarımız her şeye evet demekten o kadar yoğun ki, bir yerden başka bir yere yetişmekten bir çoğumuz keşke gün 25 saat olsa diyor. Bir yere gitmekten vazgeçin. İçinize sinmeden evet dediğiniz bir sözünüzden vazgeçin. İçinizden gelmeyen bir etkinliğe katılmaktan vazgeçin. Kendinize vakit yaratın, koşmayın, yetişmeyin, basitçe durun… İşler, etkinlikler, buluşmalar kaçmıyor… Sevgiyle hayır demeyi öğrenin. İçinize sinmeyen yoğunluklara hayır diyebilirsiniz.

Bu 5 basit öneriden birini bugün uygulamaya başlayabilirsiniz, ama unutmayın sadece biri, size en yapılabilir, sıcak geleni seçin gitsin. Hoşunuza gitmez ise başkasını deneyin. Hoşunuza giderse devam edin, yarın da yapın. Ya da yarın başkasını deneyin...

Basitliğin, sadeliğin, sakinliğin keyfini çıkarın, hayatın keyfini çıkarın…Her ne yapıyor iseniz onun keyfini çıkarın..

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.