Lütfen Bekleyiniz...

Karbonhidrat Nedir? Ne Değildir?

Karbonhidrat Nedir? Ne Değildir?

nurem-wellbeing-ana-gorseller-13.png

Karbonhidratlar : Kalite daha önemli

Çoğumuzun karbonhidratlarla ilgili kafası karışık. Genel olarak her kafadan bir ses çıkıyor çünkü. Bir kısım diyetler çok düşük karbonhidratı öneriyor. Ama Harvard Üniversitesinin Sağlık ve Beslenme  Enstitüsünün karbonhidratla ilgili aşağıdaki açıklaması benim için karbonhidrat konusunundaki kafa karışıklığını tamamen giderdi.

“Karbonhidrat alımını çok kısıtlayan, sizi gram saydıran diyetlerden uzak durun, sadece sağlıklı yiyeceklerden karbonhidrat alımına dikkat edin.”

Yani karbonhidrat kaynağını doğru seçeceğiz, miktardan çok kaynağa odaklanacağız. Mesela işlenmiş gıdalar,beyaz ekmek, patates kızartması yerine tahılları, tam tahıl ekmekleri, kinoayı seçeceğiz.

Peki o kadar konuşuyoruz, bu karbonhidrat nedir?

Karbonhidratlar bir çok sağlıklı ve sağlıksız yiyeceğin içerisinde bulunuyor. Ekmek, tahıl, baklagil,süt, mısır, kurabiye, patates, makarna, içecekler... Bir çok yiyeceğin içinde bulundukları gibi bir çok farklı formda da bulunuyorlar. Şeker,lif ve nişasta gibi...

Karbonhidrat açısından zengin besinler sağlıklı beslenmenin temel taşlarını oluşturuyor. Neden mi? Çünkü karbonhidratlar direk glikoz kaynağı ve glikoz da vücudun en temel enerji kaynağı, özellikle fiziksel aktiviteler için glikoz şart.

Yani, sağlıklısını seçip karbonhidratlardan korkmayacağız, kaçmayacağız.

Günlük beslenme rutininize ekleyebileceğiniz, sizi gün içerisinde enerji düşüklüğünden koruyacak bir kaç öneri:

  1. Güne tam tahıllarla başlayın

Yulaf ve tam buğday ekmeği elinizin altında bulusun. 1 dilim ekmek ve 3-4 kaşık yulaf size güzel enerji verecek ve diyetinizi bozmayacak.

  1. Tahıllı salatalar

Kinoa, firik, karabuğday, esmer pirinç ,bulgur... Salataya çok da yakışıyor.

  1. Meyve suyu yerine direk meyve

1 Portakal 1 bardak portakal suyuna göre 2 kat daha fazla lif ve 4 kat daha az şeker içeriyor.

  1. Tahıllar

Nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek... Glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini yavaş yavaş yükseltir, protein oranı yüksek, uzun süre tokluk hissi verirler.

Yani doğru karbonhidrattan korkmaya gerek yok, sağlığımız için en önemli konu dengeli beslenmek.

Tek kaynaklı beslenme şekilleri, bir grubu yasaklayan diyetlerden uzak durun.

Zaten 1 gr karbonhidrat da 4 kalori , 1 gr protein de 4 kalori. Yani korkacak bişey yok.

Referanslar

  1. Mozaffarian D, Hao T, Rimm EB, Willett WC, Hu FB. Changes in diet and lifestyle and long-term weight gain in women and men. N Engl J Med. 2011;364:2392-404.

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.