Lütfen Bekleyiniz...

Minimalist Yaşama Geçiş

Minimalist Yaşama Geçiş

minimalizm.jpeg

Minimalizm nedir? Nasıl minimalist olunur? Sorularına bir süredir cevap arıyordum. 

''Daha az ile daha çok'' en basit ve temel tanım olarak kullanılabilir.

Daha az eşya, daha az tüketim, daha az alışveriş, daha az biriktirme... İhtiyacınız olandan fazlasını satın almama. Gerçekten ihtiyacın olan eşyalarla yaşama ve seyahat etme gibi bir çok söylemi var. 

Sizin de benim gibi dolapta henüz etiketi bile çıkarılmamış kıyafetleriniz var mı? Ya da bu sene kesin giyerim diye sakladığınız ayakkabılarınız? Mutfakta hiç kullanmadığınız tabaklarınız? Benim çok var...

İşte tam bu yüzden minimalist yaşam tarzını denemeye karar verdim. Bakalım bana iyi gelecek mi? Daha az harcayarak, yeni moda kıyafetleri almayarak mutlu olabilecek miyim?

Minimalist yaşam tarzının çok uç örnekleri de var ama illa 3 parça kıyafet ya da 2 tabak, 2 bardak, 1 koltuk ile yaşamak zorunda değilsiniz. Herkes kendisine uygun minimalist yaşam tarzını oluşturabilir. 

Kendi hikayemi ve ilerleyişimi de sizlerle paylaşacağım. Benim ulaşmaya çalıştığım nokta sade ve basit bir yaşam ile mutlu olmak, fazlalıklardan kurtulmak ve ihtiyacım kadarı ile yetinmek.

Hemen bugün yapmaya başlayacaklarım.

  1. Tek kredi kartına geçiş
  2. Hiç giymediğim kıyafetlerimi ayırma, (bu işlemin 2. adımı ayrı bir yerde acaba ihtiyacım olur mu diye 1 ay bekletme ve sonra ihtiyaç sahiplerine verme)
  3. Alışveriş yaparken ne kadar ihtiyacım var sorusunu kendime sorma, 100 üzerinden puan verip, 70 in altını almama.
  4. Odamdaki kalabalık eşyalardan kurtulma
  5. Ekran başında harcadığım zamanı ölçmek ve azaltmak için program yapmak

İlk hafta için bu kadar yeter sanırım. Evde kardeşlerim de olduğu için evin tamamında bir değişikliğe ne yazık ki gidemeyeceğim.

Odamdan, kişisel alanımdan ve günlük alışkanlıklarımdan başlıyorum. Reklamlara, tüketim çılgınlığına diren Nurem. 🙂

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.