Lütfen Bekleyiniz...

Mutlu İnsanlar Neler Yapmaz?

Mutlu-İnsanlar-Neler-Yapmaz-Nurem-Wellbeing.png

Yanlışı bilirsek doğruyu daha kolay bulabilir miyiz? Mutlu insanlar neler yapmaz? diye sorsam yanıtınız ne olur?

Günümüz çoğunlukla otomatik pilotta ilerliyor. Sürekli karar aldığımızın, hatta bir seçim yaptığımızın bile farkında değiliz. Çünkü bu seçimlerimiz biz farkına bile varmadan daha önceki öğrendiklerimizle, inançlarımızla, içselleştirdiklerimizle otomatik olarak yapılıyor.

Bu yazımda mutlu insanların genelde yapmadıkları şeylerden bahsetmek istiyorum. Farkında olmadan bu davranış kalıplarının içinde siz de olabilirsiniz. Kendinizi herhangi birinin içinde bulursanız, hemen bunun bir seçim olduğunu ve bu seçimden vazgeçebileceğinizi hatırlatın kendinize.

1.Kendilerini başka insanlar ile kıyaslamazlar;

Herkesin hayat tarzı, yaşantısı, yaşadıkları, inandıkları, fiziki yapısı, düşünce yapısı birbirinden o kadar farklı ki. O yapıyor diye sen de yapmak zorunda değilsin. Onun 3 günde yaptığı şeyi sen 5 günde yaptığı için başarısız değilsin. Çocukluktan beri hemen hemen hepimiz bir yarışın, bir karşılaştırmanın içerisindeyiz. Toplum yapımız bu karşılaştırma üzerine kurulu. O yüzden kendimizi istemeden de olsa başkaları ile karşılaştırırken bulabiliriz. Ama mutlu insanlar bunu yapmazlar, ya da şöyle ifade edeyim yapmamaya çalışırlar, yaptıklarını fark ederler ve bu düşünce kalıbını değiştirirler, dönüştürürler. Kıyas, ilerleme tabi ki hayatlarımızda olacak. Ama bu kıyası kendinizle yapmalısınız. Daha iyi bir siz, daha güçlü bir siz, daha mutlu bir siz diye bir süreç takip edebilirsiniz. Ayşe’den daha mutlu, Ahmet’ten daha zengin şeklinde değil.

2.Eğerlerle yaşamazlar;

En çok tekrarladığım cümlelerden biri bu olabilir. ‘ Geçmiş değiştirilemez’. Öyle demeseydim, öyle yapmasaydım, keşke şunu yapmasaydım şimdi her şey çok farklı olurdu. Bu tarz cümleler kurarken kendinizi bulursanız hemen orada durun. Hatta cümlenizi bile tamamlamayın. Eğer farklı bir şekilde yapsaydınız, yine hiç istemediğiniz bir durumun içinde olabilirdiniz.

3.Kıyamet senaryoları yazmazlar;

Ya şöyle olursa, ya böyle olursa gibi olumsuzluklara odaklanmazlar. En kötü senaryo hakkında konuşmazlar. Henüz gerçekleşmemiş negatif olasılıklar üzerine kafa yormazlar.Tabi ki hepimizin başına istemediğimiz kötü olaylar gelmiştir ve gelmeye devam edecektir. Ama sürekli bu olma olasılığı olan kötü olayları gündeme getirmenin size ne gibi bir faydası olacak? Kendinizi bu senaryolar içerisinde bulduğunuzda lütfen bunu düşünmenin size ne yararı olduğunu sorun kendinize.

Bu 3 mutsuzluğa davetiye çıkaran düşünce kalıplarının içinde kendinizi yakalarsanız, sadece durun ve düşüncenin gelip geçmesine izin verin, bırakın gitsin. Tutunmayın, o düşüncede vakit geçirmeyin, sadece akıp gitmesine izin verin. Emin olun hemen mutlu olmasanız bile çok daha huzurlu olacaksınız.

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.