Lütfen Bekleyiniz...

Sağlıklı Yaşam Stili, Olmazsa Olmazları

Sağlıklı Yaşam Stili, Olmazsa Olmazları

Sağlıklı-Yaşam-Stilinin-Olmazsa-Olmazları-1024x683.jpg

Hepimiz daha kaliteli ve mutlu bir hayat yaşamak istiyoruz. Bunda hem fikirizdir diye düşünüyorum.

Kaliteli,huzurlu,mutlu bir hayatın sürekliliğini sağlayabilmek için ise inişleri çıkışları minimize etmeliyiz. Aslında yaşam stilimize eklemeler, çıkarmalar yaparak sürekli uygulayabileceğimiz, zevk alacağımız, bedenimize ve ruhumuza iyi gelecek bir akış yakalamalıyız.

Ben tüm bu anlattıklarıma sağlıklı yaşam stili adını veriyorum. Temelde 3 parçadan oluşuyor.

  1. Sağlıklı bir beden
  2. Sağlıklı bir ruh (zihin)
  3. Sağlıklı bir sosyal hayat

Bugün hayatımı değiştirmeye karar verdim, kendimin daha iyi bir versiyonuna geçmek istiyorum, bir şeylerin değişmesi gerek ama ne gibi cümleler kafanızdan geçiyorsa eğer,  en temelde yapmanız gerekenlerden biraz bahsedeceğim.

Unutmayın bu küçük adımlar bir araya geldiğinde ve hayatın tam olarak rutinine girdiğinde, yani olmazsa olmazınız olduğunda, bakış açınız olduğunda,yaşam stiliniz olduğunda eski ben yeni ben cümlelerini kurmaya başlayacaksınız demektir.

1. Sabahları 1 bardak su: Uyanır uyanmaz oda sıcaklığında bir bardak suyunuzu için ki metabolizmanız çalışmaya başlasın. Bedeniniz yeni bir güne uyandığını fark etsin. İçine 1 dilim limon da atabilirsiniz ama üşenirim ben ona derseniz sadece su da olur 🙂

2. Uykunuzu alın: Ne fazla ne az. Yetişkinler için önerilen 6-10 saat arası ama sizin günlük temponuza göre değişir. Yoğun koşturmalı hayat akışında 6.30-7 saat çok ideal aslında. Biraz erken yatıp sabah da hep aynı saatte kalmaya kendinizi alıştırdınız mı süper olur. Bu arada hafta sonlarına dikkat, uyuşuk bir ruh haline ihtiyacımız yok. 10-12 saat uyuyup günü kaybetmeye de gerek yok. Hafta içinden belki 1 saat daha geç kalkıp sabahı kaçırmayın. Gün içinde belki 1-2 saat öğlen uykusu hem bedeninizi yeniler hem de haftanın yorgunluğuna iyi gelir. Yani önerim hafta sonları da erken kalkmak 🙂

3. Sabah Esneme: Güne hazırlanmanın en iyi yolu, alarm çaldıktan sonra o bir 10 dakika daha uyku var ya işte o vakti sizden istiyorum. O 10 dakika uyku size bir fayda sağlamayacak ama 10 dakika “streching”. Kaslarınızı gevşetecek, bedeni uyandıracak, uyku halinden çıkarıp kan dolaşımını hızlandıracak.

4. Sağlıklı yiyecekler: En önemli konulardan biri, sağlıksız yiyeceklerden uzaklaşıp, sağlıklı,taze,besin değeri yüksek, vücudumuza iyi gelecek yiyeceklere geçiş yapmak. Muhakkak şekerden,trans yağdan, işlenmiş ürünlerden uzak durun. Temelde Cips, şeker,kurabiye,kızartma yerine çiğ kuru yemiş, meyve,ızgara mesela.

5. Kahvaltı: Kan şekeri bizim için çok önemli. Onu dengede tutmak günlük enerji akışımız için şart. Bu yüzden güne kahvaltı ile başlıyoruz. Diyetteyim, kalori açığı oluşturacağım, erken toplantım var, vaktim yok, canım istemiyor gibi bahaneler ile kahvaltıyı atlamayacağız. Zaten öyle ağır bir kahvaltıdan bahsetmiyorum. Protein içeriği olan minik bir şeyler ideal. Yumurta,peynir,1 dilim ekmek,yulaf,yoğurt,meyve vb.Tabi poğaça vb hazır yağlı unlu şekerli mamuller yok.Çünkü amaç kan şekerinin dalgalanmaması, çok düşmeyecek,çok yükselmeyecek.Tüm gün dengeli kalacak.

sağlıklı yaşam stili

6. İçerik etiketi okuma alışkanlığı: Market alışverişlerinde aldığınız gıdaların içeriklerini okuyun. Sadece kalorisinden bahsetmiyorum, içinde ne var ona bakın. Protein, karbonhidrat, şeker, yağ, asit düzenleyiciler,kimyasallar,mineraller ne var. Okuyun,anlayın. Ezbere alışveriş yapmayın. Kısacası sağlıklı beslenin.

7. En azından yürüyüş: Aslında önerdiğim kuvvet antrenmanı + kardio şeklinde bir düzen ama sadece yürüyüş bile yapsanız başlangıçta yeterli olur. Haftada minimum 3 saat olacak şekilde kendi düzeninizi oturtabilirsiniz.

8. Sosyal aktivite:Sosyal olun, insanlarla bir arada olun. Arkadaşlarınıza vakit ayırın. Evli,bekar fark etmez, kendinize ve sosyal hayatınıza vakit ayırın. Haftada 1 akşam dışarıda olun mesela,iş çıkışı direk eve gitmeyin gibi… Kısacası insanlarla vakit geçirin, gülün,eğlenin, beraber spor yapın...

9. Hayatı sev: İşte geldik en önemli konuya. Hayatı sev, derinden sev, o sıcak duyguyu kalbinde hisset. Hayatın akışını hisset, onu sev… Hayatı sevmeye önce kendini severek başlamak lazım. Her sabah hazırlanırken kendine gülümse, bugün çok güzel görünüyorsun ve harika bir gün geçireceksin de bakalım ve bunu sıkılmadan her gün yap. Hayatının normali olsun, yüzünü yıkamak gibi.

Emin olun farkı anlayacaksınız.

Nurem Wellbeing 2017. Tüm Hakları Saklıdır.